Wstawianie kolumn i wierszy


Ciężko jest wszystko zaplanować z góry, dlatego może się zdarzyć sytuacja, że będziesz potrzebował wstawić nową kolumnę pomiędzy kolumny już istniejące. W tej sytuacji nie będziesz musiał wycinać wszystkich kolumn znajdujących za miejscem, w którym chcesz wstawić nową kolumnę i wklejać je o jedną kolumnę dalej, lecz będziesz mógł użyć opcji wstawiania kolumn lub wierszy.

 

Ponieważ liczba kolumn i wierszy w Excelu jest stała, to po wstawieniu nowej kolumny cała reszta jest przesuwana w prawo, a w przypadku wstawienia nowego wiersza w dół.

 

Przykład 1:

Spójrz na poniższy przykład. W tabeli występuje błąd, ponieważ po poniedziałku zaczyna się środa. W tym wypadku przydało by się poprawić tabelę i wstawić wtorek w odpowiednie miejsce.

Rys. 1. - Przykład.

 

Aby wstawić nową kolumnę, kliknij prawym przyciskiem myszy na literę D, a następnie wybierz pozycję Wstaw.

Rys. 2. - Wstawianie kolumny.

 

Spowoduje to wstawienie nowej kolumny między kolumnami C i D. Formatowanie w tym wypadku zostało odziedziczone po kolumnie C znajdującej się po lewej stronie nowo wstawionej kolumny.

Rys. 3. - Nowa kolumna.

 

WSKAZÓWKA

Jeżeli zaznaczysz większą ilość kolumn lub wierszy, to po wybraniu przycisku wstaw taka sama ilość nowych wierszy lub kolumn zostanie wstawiona.

UWAGA

jeżeli w ostatniej kolumnie (wierszu) arkusza znajduje się jakaś wartość to Excel Cię poinformuje o tym że nie możesz dodać nowej kolumny (wiersza) dopóki nie przeniesiesz tej wartości w inne miejsce.