Wprowadzenie do tabel


Tabela w Excelu jest metodą na przechowywanie danych w uporządkowany sposób. W wierszach tabeli znajdują się poszczególne jednostki, a w kolumnach różne typy informacji. Na przykład wiersz może zawierać informacje na temat klientów, pracowników czy produktów, natomiast kolumna może zawierać takie kategorie jak: imię, nazwisko, data, pensja, itd. Zazwyczaj na samej górze tabeli znajduje się nagłówek z opisem poszczególnych kolumn. 

 

Tabele w Excelu posiadają szereg zalet przydatnych w pracy:

 

Dynamiczna zmiana wielkości tabeli

Za każdym razem kiedy wpiszesz dowolną wartość tuż obok ostatniej kolumny lub tuż pod ostatnim wierszem, tabela automatycznie się powiększa. Kiedy tabela zmienia wielkość, każda formuła, która z miej korzysta automatycznie się do niej dostosowuje.

Załóżmy że masz tabelę, która oblicza sumę w kolumnie. Za każdym razem kiedy dodasz, albo usuniesz któryś z wierszy to zakres działania funkcji SUMA zostanie automatycznie zmieniony.

 

Mogą łączyć się z bazami danych

Mimo iż tabel Excela możesz używać w samodzielnych arkuszach, mogą one również być świetnym narzędziem do przeglądania informacji w bazie danych.

 

Możliwość sortowania

Podczas pracy z tabelami możesz zechcieć posortować listę nazwisk w porządku alfabetycznym lub według daty urodzenia. Sortowanie danych pozwala na łatwiejsze znalezienie interesujących Cię danych.

 

Możliwość filtrowania

Jeżeli w Twojej tabeli znajduje się duża ilość danych, możesz zechcieć pokazać tylko te, którymi aktualnie jesteś zainteresowany. Możesz je filtrować według wielu kryteriów.

 

Dużo stylów formatowania

Dzięki dużej ilości stylów formatowania, możesz szybko sformatować tabelę ustawiając odpowiednie kolory czy dodając linie siatki.

 

Usuwanie zduplikowanych wartości

Proste polecenie pozwala na zaznaczenie i (opcjonalnie) usunięcie z tabeli duplikatów wierszy.