Tworzenie wykresów


Pierwszym etapem tworzenia wykresu jest zaznaczenie danych, które się mają na nim znaleźć. Jeśli chcesz stworzyć wykres z całego bloku danych, to nie musisz zaznaczać całego obszaru, ale wystarczy, że klikniesz jedną z komórek, a Excel już zaznaczy odpowiedni obszar. Jeśli jednak chcesz wybrać tylko niektóre kolumny lub wiersze to musisz je zaznaczyć w całości.

 

Tworzenie wykresu

Dzięki rozbudowanym narzędziom tworzenia wykresów, Excel pozwala Ci na ich tworzenie za pomocą kilku różnych metod. Objaśnię je na przykładzie poniższej tabeli przedstawiającej masę i średnicę kilku planet układu słonecznego.

Rys. 1. - Dane do wykresu.

 

Pierwsza metoda

Zaznacz interesujący Cię zakres, a następnie przejdź do WSTAWIANIE >> Wykresy. Kliknij pierwszy wykres, którym jest wykres kolumnowy.

Rys. 2. - Wstawianie wykresu kołowego.

 

Po tym jak klikniesz przycisk, Excel otworzy podmenu z wariacjami wykresu kolumnowego. Kliknij pierwszą pozycję, czyli wykres kolumnowy grupowany.

Rys. 3. - Wstawianie wykresu kolumnowego grupowanego.

 

Wykres pojawi się automatycznie na arkuszu:

Rys. 4. - Wykres kolumnowy grupowany.

 

WSKAZÓWKA

Jeśli chcesz sprawdzić jak będzie wyglądał wykres przed jego wstawieniem, wystarczy, że najedziesz na wybraną pozycje, a Excel stworzy dla Ciebie podgląd. Jeśli dany wykres Ci odpowiada, to możesz potwierdzić jego wybór kliknięciem.

 

Druga metoda

Po tym jak zaznaczysz dane, które chcesz wykorzystać do wykresu, w prawym dolnym rogu zaznaczenia pojawi się ikonka o nazwie Szybka analiza. Kliknij w nią lub użyj skrótu klawiszowego Ctrl + Q.

Rys. 5. - Przycisk szybka analiza.

 

Pojawi się menu z różnymi opcjami. Na pozycji wykresy znajdziesz kilka rodzajów wykresów do wyboru.

Rys. 6. - Menu szybka analiza.

 

Trzecia metoda

Ostatnia metoda jest metodą najszybszą z możliwych (co nie znaczy, że najlepszą). W tej metodzie tworzysz wykres za pomocą skrótu klawiszowego Lewy Alt + F1. Jest to szybka metoda, która jednak nie daje Ci odpowiedniej kontroli nad typem, czy choćby wariacją danego wykresu.