Karty wstążki


Karty wstążki zostały podzielone tematycznie. W ich skład wchodzą obszary, które skupiają  grupy opcji i przycisków. Dzięki nim możesz nie tylko łatwo dostać się do interesującego Cię narzędzia, ale również poznać inne, które są z nim spokrewnione.

Rys. 1. - Karty wstążki.

 

Zakładki Excela zostały podzielone na następujące kategorie:

 

PLIK

PLIK nie jest zakładką w tym sensie co pozostałe zakładki. Dla odróżnienia została ona oznaczona innym kolorem (w przypadku Excela - zielonym). Po kliknięciu na nią zostaniesz przeniesiony do widoku Backstage.

 

NARZĘDZIA GŁÓWNE

Z tą zakładką najprawdopodobniej spędzisz najwięcej czasu. Nie zawiera ona funkcjonalności, które są ze sobą ściśle powiązane, tak jak to ma miejsce w pozostałych kartach lecz najbardziej popularne opcje, które dobrze jest mieć pod ręką.

Znajdziesz tutaj między innymi polecenia formatowania, wyrównania tekstu, operacji na komórkach oraz sortowania i wyszukiwania danych. 

 

WSTAWIANIE

Narzędzia tej zakładki przydadzą Ci się wtedy, kiedy będziesz chciał wstawić coś do arkusza. Może to być na przykład wykres, tabela, ilustracja, itd.

 

UKŁAD STRONY

Pozwali Ci na manipulowanie wyglądem arkusza. Te narzędzia są przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy masz zamiar go wydrukować.

 

FORMUŁY

Wszystkie funkcje dostępne w Excelu znajdziesz na tej karcie. Zostały one podzielone na kategorie i masz do nich dostęp po kliknięciu jednego z przycisków.

Rys. 2. - Biblioteka funkcji.

 

Oprócz nich znajdziesz tu szereg opcji pomocnych przy pracy z formułami, takich jak inspekcja formuł czy możliwość zdefiniowania nazwy.

 

DANE

Dzięki tym narzędziom możesz połączyć się z danymi znajdującymi się w źródle zewnętrznym np. w bazie danych SQL. Znajdziesz tutaj narzędzia pomocne przy pracy z bardzo dużą ilością danych, takie jak: sortowanie, filtrowanie i opcje łączenia.

 

RECENZJA

Zakładka ta zawiera narzędzia do sprawdzania pisowni,  dodawania komentarzy, tłumaczenia słów oraz ochrony arkusza.

 

WIDOK

Umożliwia przełączanie i wyłączanie różnych opcji wyświetlania. Niektóre z tych opcji dostępne są również na pasku stanu.

 

DEWELOPER

Ta opcja jest domyślnie ukryta. Aby ją odblokować przejdź do Plik >> Opcje >> Dostosowanie wstążki i zaznacz checkbox przy opcji Deweloper.

Kiedy już to zrobisz to będziesz miał dostęp do opcji, które są przydatne programistom.

Rys. 3. - Deweloper.

 

KARTY NARZĘDZI

Karty zawierające dodatkowe narzędzia. Pojawiają się za kartami głównymi w zależności od tego z czym aktualnie pracujemy. Na przykład dla wykresów będą one wyglądały następująco:

Rys. 4. - Nrzędzia wykresów.