Formatowanie wykresów


Microsoft wprowadza do Excela coraz to nowsze narzędzia i ulepszenia, które mają za zadanie ułatwić Ci pracę. Również w przypadku formatowania wykresu, wprowadził kilka przydatnych narzędzi, które znajdują się tuż obok wykresu, dzięki czemu masz je dostępne zawsze „pod ręką”.

Formatować wykres możesz tak jak we wcześniejszych wersjach Excela z poziomu kart narzędzi ze wstążki. Po stworzeniu wykresu pojawią się dodatkowe zakładki, czyli Projektowanie i Formatowanie.

 

Projektowanie:

Dodaj element wykresu:

Rys. 1. - Dodaj element wykresu.

 

W tym miejscu możesz, dodać, usunąć lub zmienić położenie każdego elementu na wykresie. 

 

Szybki układ:

Rys. 2. - Szybki układ.

 

Tutaj zmienić możesz rozmieszczenie elementów wykresu na jeden z domyślnie stworzonych. Układy różnią się nie tylko rozmieszczeniem, ale również elementami, które się w nich znajdują.

Rys. 3. - Zmień kolory.

 

Są tu stworzone różne kompozycje kolorystyczne dla danych na wykresie. Są to kompozycje wielokolorowe lub będące odcieniami jednego koloru.

 

Style wykresu:

Rys. 4. - Style wykresu.

Znajdziesz tutaj domyślnie stworzone style, po najechaniu na które automatycznie zmienia się wygląd wykresu. Jeśli się zdecydujesz na jeden z nich to potwierdź swoją decyzję kliknięciem. Na wstążce jest zazwyczaj wyświetlana tylko część styli. Jeśli chcesz wyświetlić wszystkie, kliknij strzałkę więcej, która znajduje się po prawej stronie.

 

Przełącz wiersz / kolumnę:

Rys. 5. - Przełącz wiersz/kolumnę.

 

Dane znajdujące się na osi X zostaną przeniesione na oś Y i  odwrotnie. Spójrz na poniższy przykład:

 

Rys. 6. - Przykład.

 

A następnie na ten sam przykład po naciśnięciu przycisku Przełącz wiersz/kolumnę.

 

Rys. 7. - Przełącz wiersz/kolumnę.

 

Zmień typ wykresu:

Rys. 8. - Zmień typ wykresu.

 

Jeśli wykres, który wybrałeś dla swoich danych nie spełnia Twoich oczekiwań, to zawsze możesz użyć tego przycisku aby go zmienić.

 

Formatowanie:

Style kształtów:

Rys. 9. - tekst.

 

W polu style kształtów znajdują się narzędzia do manipulowania tłem i liniami siatki wykresu. Oprócz ustawienia jednolitego koloru masz możliwość ustawienia gradientu czy nawet wstawienia zdjęcia z komputera lub bezpośrednio z Internetu. 

Po lewej stronie znajdują się style kształtów. Tym się one różnią od standardowej zmiany tła wykresu, że dodatkowo zmieniają kolor napisów w zależności od tego jakiego koloru jest tło. Czyli białe napisy dla ciemnego tła, a czarne dla jasnego.

 

Style WordArt:

Rys. 10. - Style WordArt.

 

Style WordArt służą do manipulowania tekstem na wykresie, takim jak etykiety danych czy tytuł. Pamiętaj, że dla niektórych stylów tekst musi być odpowiednio duży, aby efekty były zauważalne.

 

Trzy ikonki przy wykresie

Po tym jak klikniesz wykres, po prawej stronie pojawią się trzy ikonki, które mają za zadanie usprawnić pracę z wykresem. Wszystkie te funkcje możesz znaleźć dodatkowo na wstążce.

Rys. 11. - Trzy ikonki.

 

Elementy wykresu

Niektóre składowe wykresu, takie jak tytuły, czy osie znajdują się domyślnie na wykresie i trudno je przegapić, inne natomiast są ukryte. Aby się do nich dostać kliknij pierwszą z trzech ikonek – elementy wykresu.

Rys. 12. - Elementy wykresu.

 

Możesz tu zaznaczyć lub odznaczyć poszczególne składowe wykresu. Kiedy najedziesz myszką na jeden z obiektów, pojawi się strzałka z możliwością wyboru miejsca na wykresie, gdzie dany element ma się znajdować.

 

Style wykresu

Rys. 13. - Style wykresu.

 

W zakładce style znajdziesz dwie zakładki. Jedna z nich to Styl. Znajdziesz tutaj te same style co w NARZĘDZIA WYKRESÓW >> PROJEKTOWANIE >> Style wykresów. Druga zakładka to Kolor, czyli odpowiednik znajdujący się na wstążce w NARZĘDZIA WYKRESÓW >> PROJEKTOWANIE >> Zmień kolory.

 

Filtry wykresu

Rys. 14. - Filtry wykresu.

 

Możesz tutaj odznaczyć poszczególne elementy wykresu. Po dokonaniu na nich zmian kliknij przycisk Zastosuj.