Dostosowywanie wstążki


Excel został pomyślany w ten sposób, aby jak najbardziej ułatwić i przyśpieszyć Twoją pracę. Jedną z tych rzeczy, które Ci w tym pomogą jest możliwość dostosowania wstążki do Twoich indywidualnych potrzeb. Po raz pierwszy ta opcja została wprowadzona w pakiecie Office 2010.

Do opcji dostosowywania wstążki możesz się dostać na dwa sposoby:

  1. Przejdź do PLIK >> Opcje >> Dostosowywanie Wstążki.
  2. Kliknij prawym przyciskiem myszy na dowolnym polu na wstążce, a następnie wybierz pozycję Dostosuj Wstążkę.

Pojawi się okno wyboru opcji dla wstążki. 

Rys. 1. - Dostosowywanie wstążki.

 

Po prawej stronie znajdziesz elementy z checkboxami, które reprezentują karty znajdujące się na wstążce. Checkboxy możesz  zaznaczać lub odznaczać w zależności od tego, czy chcesz aby dana karta była widoczna na wstążce. 

Rozwiń kartę, aby zobaczyć jakie grupy wchodzą w jej skład. Rozwiń grupę, aby dostać się do poszczególnych jej elementów.

 

Tworzenie nowej karty

Kolejną rzeczą jaką możesz zrobić ze wstążką, oprócz chowania i wyświetlania jej elementów, jest możliwość tworzenia własnych kart.

Aby stworzyć nową kartę, kliknij przycisk Nowa karta. Po kliknięciu przycisku w oknie po prawej stronie pojawi się nowy element o nazwie Nowa karta (Niestandardowa). Zawiera on jedną grupę o nazwie Nowa grupa (Niestandardowa).

Rys. 2. - Nowa grupa.

 

Aby zmienić ich nazwę, kliknij prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz opcję Zmień nazwę lub przycisk znajdujący się poniżej o tej samej nazwie. W oknie, które się pojawiło podaj nową nazwę. Zauważ, że przy zmianie nazwy grupy, będziesz miał dodatkowo możliwość wybrania odpowiedniej ikonki, która będzie wyświetlana na karcie.

Po tym jak zmienisz nazwę przycisku, Excel pozostawia dopisek (Niestandardowa). Robi to po to, żebyś nie zapomniał, które karty zostały stworzone przez Ciebie, a które są domyślnymi kartami Excela.

Rys. 3. - Moja grupa.

 

Jeśli nie odpowiada Ci pozycja na której znajduje się dana karta, to możesz użyć przycisków, które znajdują się po prawej stronie okna.

Oczywiście stworzenie samej karty i grup nie ma sensu, jeżeli nie zawierają w sobie żadnych elementów. Aby dodać nowe elementy, najpierw kliknij daną grupę, a następnie z okna po lewej stronie zacznij dodawać interesujące Cię opcje.

Rys. 4. - Dodawanie opcji.

 

Resetowanie wstążki

Jeśli chcesz wrócić do wcześniejszych ustawień, kliknij przycisk Resetuj. Znajdują się tutaj dwie opcje:

 

Resetuj tylko wybraną kartę wstążki

Możesz jej użyć wówczas, gdy dokonywałeś zmian w jednej z domyślnych kart Excela.

 

Resetuj wszystkie dostosowania

Cofa wszystkie zmiany i przywraca wstążkę do pierwotnego stanu.