Co nowego w Excel 2013


W świecie aplikacji komputerowych należy pamiętać o tym, że konkurencja nie śpi i jeżeli jakiś program nie będzie stale rozwijany, to pojawi się ktoś, kto to wykorzysta. Jeśli chodzi o Excela to jest on rozwijany przez ponad dwie dekady, utrzymując przy tym pozycję lidera. W zależności od wydania, Microsoft czasami wprowadzał kosmetyczne poprawki a innym razem zaskakiwał nas rewolucyjnymi zmianami. Jedną z nich był na przykład zupełnie nowy interfejs, który pojawił się wraz z Excelem 2007 i towarzyszy nam do dzisiaj.

Oto czego możemy się spodziewać w Excelu 2013:

 

Nowy wygląd

Wygląd Excela 2013, jak również innych aplikacji pakietu Office został dopasowany do ogólnego klimatu kafelkowego Windowsa 8 (Metro). Microsoft poszedł w kierunku minimalizmu. Nowy interfejs wydaje się bardziej „płaski” od tego z poprzedniego wydania.

 

Narzędzie szybka analiza

Jest to ikonka, która pojawia się wtedy, kiedy zaznaczysz więcej niż jedną komórkę. Dzięki temu narzędziu będziesz w stanie szybciej dokonać zmian, niż przy pomocy wstążki.

 

Wypełnianie błyskawiczne

Wypełnianie błyskawiczne w swoim działaniu jest podobne do autouzupełniania. Różni się od niego tym, że podczas wpisywania danych Excel stara się znaleźć wzór, analizując przylegające komórki, a nie tylko te znajdujące się powyżej.

 

Polecane wykresy 

Po naciśnięciu tego przycisku Excel wyświetla listę wykresów, które uznał za najbardziej odpowiednie dla zaznaczonego przez Ciebie zestawu danych. 

 

Nowe sposoby formatowania wykresów 

Po tym jak stworzysz wykres, to obok niego pojawi się kilka ikonek, dzięki którym odpowiednie sformatowanie wykresu będzie jeszcze łatwiejsze niż do tej pory.

 

Fragmentator i Osie Czasu 

Fragmentator został wprowadzony w Excelu 2010 i działał tam wyłącznie z tabelami przestawnymi. W Excelu 2013 postanowiono dodać tę opcję również dla zwykłych tabel.

 

Samodzielny Wykres Przestawny 

W Excelu 2013 wykresy przestawne nie muszą być połączone z tabelą przestawną. Można je wyciąć i wkleić w dowolne miejsce.

 

Nowe funkcje 

Podobnie jak we wcześniejszych wydaniach Excela, również w wersji 2013 Microsoft wprowadził nowe funkcje.

 

Przechowywanie w chmurze 

Excel może być zintegrowany z usługą sieciową Microsoft SkyDrive.

 

Wsparcie dla różnych urządzeń 

Excel jest dostępny również na inne urządzenia, takie jak smartphony i tablety z systemem Windows.