Autokorekta


Z chwilą gdy zaczynasz wpisywać tekst w Excelu, opcja autokorekty monitoruje każdy Twój ruch i poprawia drobne błędy, takie jak literówki czy wielkość liter. Oto kilka przykładów:

 

Jeżeli wpiszesz słowo „CZeść” to zostanie ono automatycznie zamienione na słowo „Cześć”. 

Słowo „dzwiek” na słowo „dźwięk”.

 

W sytuacji gdy będziesz chciał wprowadzić słowo zaczynające się wielką literą, jednak nie zauważysz, że miałeś wciśnięty klawisz Caps Lock, to tekst typu „cZEŚĆ” zostanie zamieniony na „Cześć” i jednocześnie zostanie automatycznie wyłączony klawisz Caps Lock.

 

Ustawienia  autokorekty

Opcje autokorekty możesz ustawić przechodząc do PLIK >> Opcje >> Sprawdzanie >> Opcje Autokorekty >> Opcje Autokorekty. Możesz tutaj zaznaczyć przypadki, w których chcesz aby Excel pomagał Ci we wpisaniu. Znajdziesz tutaj listę słów z najczęściej popełnianymi literówkami. Możesz je tutaj zarówno usuwać, jak i dodawać nowe.

 

Używanie opcji sprawdzania do tworzenia skrótów

Zauważ, że oprócz poprawiania słów istnieje możliwość użycia autokorekty do tworzenia skrótów. Na przykład zapis „(c)” jest automatycznie zamieniany na „©”

Załóżmy, że chcesz dodać własny skrót. Niech to będzie zdanie „ciąg dalszy nastąpi”, który ma się wyświetlać po wpisaniu słowa „cdn”. Aby go stworzyć, to w polu Zamień wpisz tekst, który ma zostać zamieniony, a w polu Na tekst na jaki ma on zostać zamieniony.

Rys. 1. - Opcje Autokorekty.

 

Teraz za każdym razem gdy wpiszesz tekst „cdn”, to zostanie on zamieniony na „ciąg dalszy nastąpi”

 

UWAGA

Autokorekta działa pomiędzy wszystkimi aplikacjami Microsoft Office.